Past Presidents

Please find details of our members below. Click to open the relevant box and find relevant information. All areas are searchable to help you.

Past Presidents

Name Complete Details
2016

Diana Williams (Chester)

2015

G Rooney (Northwich)

2012

M F Brown (Cheshire)

2011

P.J. Butler (Wrexham)

2010

J. Arnold (Chester)

2009

D. Stevenson (Frodsham)

2008

J.D.M. Jones (Mold)

2007

B.M. Dawson (Chester)

2006

D. Young (Nantwich)

2005

D.N.H. Parry (Wrexham)

2004

R.W. Jones (Chester)

2003

S.F. Lloyd (Northwich)

2002

H. Gethin Davies (Llangollen)

2001

N. Cummings (Chester)

2000

A.P. Rigby (Sandbach)

1999

R.A. Salisbury (Rhyll)

1998

R.J.S. Lea (Chester)

1997

J. Driver (Crewe)

1996

D.J. Hooson (Denbigh)

1995

C.J. Storrar (Chester)

1994

M. Jacobs (Ellesmere Port)

1993

Ann Hughes-Roberts (Rhyll)

1992

Elizabeth Roberts (Chester)

1991

T. Lowe (Cheshire)

1990

C. Glynne Jones (Wrexham)

1989

J.B. Pickup (Northwich)

1988

R. Hibbert (Chester)

1987

H. Jones (Rhyl)

1986

E.J. Davies (Nantwich)

1985

C.P. Roberts (Chester)

1984

Bryan Lewis (Ruthin)

1983

M.G. Morgan-Wynne (Nantwich)

1982

J.E.T. Bentley (Wrexham)

1981

J.H. Edwards (Chester)

1980

W.R. Cullimore (Chester)

1979

B.C. Kentish (Conwy)

1978

R.D. Durrad (Nantwich)

1977

Gwilym P. Griffiths (Holywell)

1976

T.S. Lea (Chester)

1975

E. Lloyd Jones (Bangor)

1974

J. Philip Whipp (Northwich)

1973

Miss C. Eirian Evans (Abergele)

1972

J. Myles Wilson (Chester)

1971

J.S. Haselhurst (Northwich)

1970

E.C. Marshall Hughes (Llanwst)

1969

H.L. Birch M.B.E (Chester)

1968

H. Glynne Jones (Wrexham)

1967

G. Eric Stelfox (Northwich)

1966

E. Talog-Davies (Ruthin)

1965

I.A. Edwards-Evans (Colwyn Bay)

1964

J.C. Blake (Chester)

1963

George Wallace (Ellesmere Port)

1962

Col. J. Douglas Porter (Conwy)
O.B.E/ D.L / M.A

1961

J.K.D. Roberts (Chester)

1960

A.R. Wittingham (Nantwich)

1959

E.A. Harris (Shotton)

1958

T. Wayman-Hales (Chester)

1957

T.J. Alcock (Sandbach)

1956

J. Kerfoot Roberts (Holywell)

1955

Alan M. Miln (Chester)

1954

R.W. Hill (Crewe)

1953

Cyril O. Jones (Wrexham)

1952

H. Potts (Chester)

1951

P. Timperley (Crewe)

1950

J.E. Hallmark (Llandudno)

1949

Alfred W. Chambers (Nothwich)

1948

Alfred W. Chambers (Nothwich)

1947

Joseph Lloyd (Rhyl)

1946

Joseph Lloyd (Rhyl)

1945

Arthur L. Birch (Chester)

1944

Arthur L. Birch (Chester)

1943

Arthur L. Birch (Chester)

1942

J. Frank Dickson (Nantwich)

1941

J. Frank Dickson (Nantwich)

1940

Frank Hatch (Wrexham)

1939

V.H. Dickson (Chester)

1938

A.O. Bevan (Nantwich)

1937

J. Trevor Roberts (Caernarvon)

1936

J.H. Dickson (Chester)

1935

H.M. Moss (Northwich)

1934

R.V. Johnson (Llandudno)

1933

W.H. Barnes (Chester)

1932

J.P. Wittingham (Nantwich)

1931

Jos. H. Bate (Wrexham)

1930

Henry G. Hope (Chester)

1929

F. Horace Cooke (Crewe)

1928

J.J. Marks (Llandudno)

1927

T. Moore Dutton (Chester)

1926

W.C. Deakin (Northwich)

1925

R.J. Kendrick (Wrexham)

1924

J. Percival Gamon (Chester)

1923

L. Caldecutt (Knutsford)

1922

Francis Nunn (Colwyn Bay)

1921

H.D. Jolliffe (Chester)

1920

LI. Hugh-Jones (Wrexham)

1919

H. Hatt-Cook (Northwich)

1918

E. Gardner (Chester)

1917

E. Gardner (Chester)

1916

J. Porter (Conwy)

1915

J. Porter  (Conwy)

1914

H.G. Roberts (Mold)

1913

T.H. Whitley (Nantwich)

1912

N.A.E. Way (Chester)

1911

L. Lloyd John (Corwen)

1910

R. Farmer (Chester)

1909

J. Hopley Pierce (Wrexham)

1908

Henry Martin (Nantwich)

1907

Henry Taylor (Chester)

1906

H.A. Cope (Holywell)

1905

Charles P. Douglas (Chester)

1904

Charles P. Douglas (Chester)

1903

Charles A. Jones (Caernarvon)

1902

Wm. Hy. Churton (Chester)

1901

F.W. Sharpe (Chester) (died)
F.E. Roberts (Chester)

1900

Jno. H. Cooke (Winsford)

1899

F.E. Roberts (Chester)

1898

R.S Chamberlain (Llandudno)

1897

H. J. Birch (Chester)

1896

H.J Birch (Chester)

1895

Frederick Cooke (Crewe)

1894

H.T Brown (Chester)

1893

John Davies (Denbigh)

1892

John Gamon (Chester)

1891

J. Allington Hughes (Wrexham)

1890

Sam Smith (Chester)

1889

T.T Kelly (Mold)

1888

Geo. Boydell (Chester)

1887

T. Bury (Wrexham)

1886

C.W Duncan (Chester)

1885

A. Carrington (Chester)

1884

A.S Weston (Denbigh)

1883

J. Cullimore (Chester)

1882

J.C.Owen (Wrexham)

1881

C.T.W. Parry (Chester)

2014

M. Evans (Llanrwst)

2013

Darlene Storrar (Chester)

Interested in Membership?
Click Here to Find Out More

Contact Us Now

M3SM - Cheshire & North Wales Law Society’s website partner